2009. szeptember 23., szerda

A barokk művészete - építészet

A 16. század végére Anglia vált Európa új nagyhatalmává, az angol flotta legyőzte a spanyol armadát. Németalföldön a harmincéves háború lezárultával (1648) a vesztfáliai békével állandósult a vallási megosztottság. Azokban az országokban, ahol a reformáció terjedőben volt, megindult az ellenreformáció. A 17. század elején a pápaság hatalma újra a régi, hatalmát egy új, pompakedvelő stílus képviselte, a barokk. A szó az olasz baroccoból ered, ami szokatlant, különöset, nyakatekertet jelent.


Az építészet célja: bemutatni a katolikus egyház nagyságát, lenyűgözni a híveket, ezért megnőtt a szerepe a fény-árnyék hatásoknak, illúziókeltésnek. Az első barokk építészeti alkotás a jezsuiták temploma, az Il Gésu (Róma, 1568-1575). Szerkezete még a reneszánsz hatását tükrözi: a centrális tér egyesül a hosszházas formával. Homlokzatát Giacomo della Porta (15401602) tervezte, melynek újítása a csigadísz (voluta), ami később a barokk templomok fő homlokzati elemévé vált.













Az eredeti 4. századi épületet 1506-tól kezdték el teljesen újjáépíteni. Tervezője Donato Bramante (1444-1514) reneszánsz, középpontos elrendezésű épületet tervezett. Az 50 méter átmérőjű kupolát Michelangelo tervezte. Érdekessége, a kupolát kupoladobra (tambur) helyezte, hogy még jobban kiemelje az épület tömegéből. A végleges latin kereszt alakú alaprajzot Carlo Maderna (1556-1629) tervezte és ő alakította ki az épület homlokzatát.









Szerves egységet alkot az épülettel maga a tér, amit később alakított ki Lorenzo Bernini (1598-1680). Bernini fokozatosan vezet el a fő látványig: a Szen Péter tér ellipszis alakú, ami optikailag kiszélesíti a teret. Ezt két oszlopos folyosóval (kolonnáddal) fogja össze, melynek magassága a bazilikától távolodva csökken ezt trapéz alakú tér köti össze a templom lépcsősorával. A tér süllyesztett középpontjában egy obeliszk áll.







Az angliai Szent Pál katedrális
A versailles-i kastély
A fertődi Esterházy-kastély

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése